Jurnalul.ro Sport Sporturi CSM București a ratat calificarea în Final 4-ul Ligii Campionilor, fiind eliminată de Esbjerg

08 Mai 2022   •   19:10

CSM București a ratat califcarea în Final 4-ul Ligii Campionilor la handbal feminin, terminând la egalitate meciul retur al dublei din sferturile competiției, în compania echipei daneză Esbjerg. Tigroaicele aveau nevoie de o victorie la unul sau două goluri, însă meciul s-a încheiat 27-27 (12-14).

În ciuda faptului că a condus mare parte a meciului, având chiar și 3 goluri avans în prima repriză (6-9) și intrând la pauză cu scor favorabil de 12-14, Neagu și compania au cedat în ultimele 15 minute ale jocului, când gazdele au preluat inițiativa și de la 16-18, au egalat 19-19 și s-au desprins la 4 goluri avans 25-21.

CSM a revenit în ultimul minut, egalând dela 27-25, fără a avea însă șansa de a mai puncta pentru golul calificării.

În tur Esbjerg câștigase cu un gol marcat la limită, pe final de meci, cu 26-25, ceea ce i-a adus la general victoria și calificarea în careul de ași al competiției.