Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep a pierdut locul 2 WTA. Irina Begu şi Andreea Mitu au cele mai bune clasări din carieră

18 Mai 2015   •   10:43

Jucătoarea de tenis Simona Halep a coborât pe locul 3 WTA, cu 7.360 de puncte, în clasamentul mondial dat publicităţii, luni, după ce a fost eliminată în semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Roma.

Halep a fost devansată de rusoaica Maria Şarapova, care a reuşită să se impună la Foro Italico, potrivit ANTENA 3, care citează site-ul wtatennis.com.

Jucătoarele Irina-Camelia Begu, eliminată în optimi de finală la Roma, şi Cristina-Andreea Mitu se află la cea mai bună clasare din carieră, iar Alexandra Dulgheru, învinsă de Simona Halep în sferturi de finală la Roma, ocupă cea mai bună poziţie după accidentarea suferită la genunchi şi revenirea în competiţii. Begu a urcat o poziţie şi se află pe locul 30, cu 1.536 de puncte, Dulgheru (cea mai bună clasare din carieră - locul 26 în 11 aprilie 2011) a urcat de pe 72 pe 50, cu 1.002 puncte, iar Mitu a urcat de pe 101 pe 99, cu 598 de puncte.

Sportiva Monica Niculescu a coborât două poziţii şi se află pe locul 69, cu 838.

Primele zece locuri în clasamentul WTA de simplu sunt ocupate de următoarele sportive: