Jurnalul.ro Sport Sporturi Dunărea Brăila s-a calificat în Final Four-ul European League

Dunărea Brăila s-a calificat în Final Four-ul European League

de Redacția Jurnalul    |    24 Mar 2024   •   21:11
Sursa foto: FB Dunărea Brăila

Echipa de handbal feminin Dunărea Brăila a obținut duminică o nouă victorie în European League. Brăilencele s-au calificat astfel la Turneul Final Four al competiției, după ce au învins în dublă manșă pe croatele de la HC Podvraka. În returul de duminică, Dunărea s-a impus cu 26-25 (10-12).

Dunărea Brăila va juca astfel în Final Four-ul European League alături de Gloria 2018 Bistriţa Năsăud, care s-a calificat la rândul eu la turneul celor mai bune patru echipe ale competiției.

Brăilencele au tratat ușor relaxate prima repriză a meciului, după ce câștigaseră cu șase goluri avans meciul tur. Ambiționate să câștige și returul, gazdele meciului jucat la Buzău s-au mobilizat și în cele din urmă au învins cu 25-26.

Cele mai bune marcatoare ale dunărencelor au fost Jezic, cu 8 goluri și Da Rocha, cu 5.

Gloria 2018 Bistriţa Năsăud s-a calificat și ea, tot după o dublă victorie în sferturile de finală în fața maghiarelor de la Mosonmagyarovari KC, cu 32-30 în tur și cu 27-25, în returul de sâmbătă. Celelalte două echipe calificate sunt Storhamar şi Neptunes Nantes.

Tragerea la sorți pentru turneul Final Four are loc marți, meciurile urmând a avea loc în 11-12 mai, la Graz.