Jurnalul.ro Sport Sporturi Huţupan, votată cel mai bun portar de handbal din toate timpurile

Huţupan, votată cel mai bun portar de handbal din toate timpurile

08 Ian 2011   •   09:28
Sursa foto: /Intact Images
145667-.jpgLuminiţa Huţupan Dinu, fostă componentă a naţionalei de handbal a României, a fost aleasă cel mai bun portar din toate timpurile, în urma sondajului derulat timp de o lună pe site-ul oficial al Federaţiei Internaţionale de Handbal.

Huţupan a câştigat titlul de cel mai bun portar obţinând 94 la sută din cele peste 7.000 voturi, în timp ce contracandidatele sale, Cecilie Leganger (Norvegia, 4,03%), Lene Rantala (Danemarca, 1,36%) şi Tanja Dşandsghva (Rusia, 0,84%).

De-a lungul carierei, Huţu a câştigat de trei ori Liga Campionilor şi a jucat alte două finale, a câştigat Cupa Cupelor cu Oltchim în 2007 şi a fost medaliată cu argint la CM 2005 cu naţionala României.