Jurnalul.ro Sport Sporturi Judo: Românul Alex Bologa, medaliat cu bronz la Jocurile Paralimpice

Judo: Românul Alex Bologa, medaliat cu bronz la Jocurile Paralimpice

08 Sep 2016   •   22:18
Sursa foto: transilvaniareporter.ro

Judoka Alex Bologa a cucerit prima medalie pentru delegaţia României la Jocurile Paralimpice de la Rio de Janeiro, bronz la categoria 60 kg, joi, după ce l-a învins în meciul decisiv pe uruguayanul Henry Borges, prin ippon.

În optimi, Bologa a trecut de sud-coreeanul Lee Minjae, în sferturi a câştigat în faţa algerianului Mouloud Noura, campionul mondial, dar a cedat apoi în semifinala cu japonezul Makoto Hirose.

În meciul pentru bronz, Bologa a l-a învins după doar 19 secunde pe Borges, reuşind un procedeu Okuri-eri-jime.

La tenis de masă, Dacian Makszin a fost învins de germanul Thomas Schmidberger cu 3-0 (11-2, 11-3, 11-6). Makszinva juca sâmbătă al doilea meci din grupa preliminară, cu thailandezul Anurak Laowong. Primii doi se vor califica pe tabloul principal.

La înot, Naomi Ciorap a fost înregistrată cu al 19-lea timp la 100 m fluture (categoria S13), 1 min 22 sec 55/100, doar primele opt calificându-se în finală.

România participă la Jocurile Paralimpice de la Rio cu 12 sportivi, care vor evolua la şase sporturi.

Sursa: AGERPRES