Jurnalul.ro Sport Sporturi Kenyenii, câştigători la semimaraton

Kenyenii, câştigători la semimaraton

13 Mai 2019   •   20:50

Sportivii kenyeni Paul Kariuki Mwangi şi Delvine Relin Meringor s-au impus, duminică, în probele de masculin şi feminin pe distanţa de 21 de kilometri din cadrul Semimaratonului Internaţional Bucureşti. Totodată, în clasamentul naţional al aceleiaşi curse, pe prima poziţie a terminat Nicolae Soare, fiind urmat de Alexandru Corneschi şi Gheorghe Surlea. La feminin, s-a impus Nicoleta Ciortan, în timp ce cursa de 10 kilometri a fost câştigată de românul Liviu Ioniţă, cu timpul de 34 de minute şi 38 de secunde, urmat de Andrei Livezeanu şi Mikolaj Skibinki, din Polonia. La competiţie au participat peste 18.000 de alergători din 75 de ţări.