Jurnalul.ro Sport Sporturi Krim - Oltchim 37-30: Vâlcencele au terminat pe ultimul loc

Krim - Oltchim 37-30: Vâlcencele au terminat pe ultimul loc

19 Mar 2011   •   20:07
Sursa foto: /Intact Images

Oltchim Râmnicu Vâlcea a terminat pe ultimul loc al Grupei Principale 1 a Ligii Campionilor după înfrângerea suferită în această seară, în deplasare, în faţa echipei slovene Krim Ljublana, scor 37-30, în etapa a şasea.

Vâlcencele au condus  în prima repriză şi cu cinci goluri, au avut 19-17 la pauză, dar au căzut din nou pe final, pierzând detaşat. Oltchim a terminat grupa cu 4 puncte, la egalitate cu Krim, care se impune la criteriul rezultatelor directe, după ce în tur, la Râmnicu Vâlcea, româncele au câştigat cu 31-27.

Oltchim ratase calificarea în semifinalele competiţiei încă din etapa trecută, când a fost învinsă, în deplasare, de Buducnost Podgorica, scor 21-32 (9-16). În sezonul trecut, Oltchim a jucat finala Ligii Campionilor, iar acum doi ani a ajuns până în semifinale.