Jurnalul.ro Sport Sporturi Liga 1: Pandurii Târgu Jiu - Dinamo Bucureşti 0-0, în play-off. Egal pentru Steaua

24 Apr 2016   •   22:42
Sursa foto: Aksonov/Getty Images/iStockphoto

Pandurii Târgu Jiu şi Dinamo Bucureşti au terminat la egalitate, 0-0, duminică seara, la Drobeta-Turnu Severin, într-un meci din etapa a opta a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Gorjenii nu au reuşit să obţină victoria, deşi au ratat numeroase ocazii de gol, iar din minutul 68 au avut superioritate numerică, după eliminarea dinamovistului Romario Kortzorg.

Ioan Hora (3, 79) a ratat două şanse mari de gol, Mihai Răduţ a irosit ocazii în min. 4 şi 24, ultima dată în situaţie de unu la unu cu portarul, iar în minutul 60 a cerut penalty, după un duel cu Dorin Rotariu.

Pandurii nu a mai câştigat acasă din 27 noiembrie 2015, 2-0 cu Concordia, având de atunci cinci remize şi două înfrângeri.

În acest campionat, din patru confruntări între Pandurii şi Dinamo, trei s-au terminat la egalitate, iar Dinamo s-a impus în alta.

CS Pandurii Târgu Jiu - FC Dinamo Bucureşti 0-0, stadion "Municipal" - Drobeta-Turnu Severin
Cartonaş roşu: Romario Kortzorg (Dinamo, 68).
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Ciprian Florin Danşa (Oradea); arbitri asistenţi: Marcel Bîrsan (Bucureşti), Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); arbitru de rezervă: Iulius-Radu Timar (Marghita/Bihor)
Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti) - CCA, Ioan Bogdan (Arad) - LPF