Jurnalul.ro Sport Sporturi Pilotul Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei

Pilotul Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei

de Redacția Jurnalul    |    07 Apr 2024   •   13:40

Pilotul Max Verstappen de la RedBull a câștigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei. Colegul său de echipă Sergio Pérez a ieșit pe locul doi. Carlos Sainz de la Ferrari a prins ultima poziție pe podium.

Max Verstappen (RedBull) a plecat din pole position în cursa de duminică fiind urmat de coechipierul Sergio Pérez și de britanicul Lando Norris de la McLaren. La start, Carlos Sainz, primul pilot al Scuderiei Ferrari, s-a situat pe locul patru. Sainz a reușit să câștige o poziție și a terminat cursa din Japonia pe locul trei.

Max Verstappen a terminat cursa cu timpul de 1:54:23, în timp ce Sergio Pérez a avut 1:54:36, iar Carlos Sainz 1:54:44.

Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei se desfășoară pe Circuitul de la Suzuka. Acesta are o lungime de 5,807 km și un număr total de tururi de 53.