Jurnalul.ro Sport Sporturi Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Arabiei Saudite din Formula 1

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Arabiei Saudite din Formula 1

de Redacția Jurnalul    |    09 Mar 2024   •   22:40

Max Verstappen, campionul mondial al echipei Red Bull, a triumfat în Marele Premiu al Arabiei Saudite din Formula 1, eveniment transmis în direct la Antena 3 CNN.

Într-o a doua cursă plină de suspans din sezonul de Formula 1, Max Verstappen a obținut victoria pe circuitul din Jeddah, în Marea Coridă a Arabiei Saudite, după ce a pornit din pole position.

Sergio Perez (Red Bull) s-a clasat pe locul doi, iar podiumul a fost completat de Charles LeClerc (Ferrari).

LeClerc a reușit și să înregistreze cel mai rapid tur pe circuitul din Jeddah, realizând timpul de 1:31.632 în turul 50, pentru care a primit un punct în plus în clasamentul final, potrivit Antena 3 CNN.

10. Nico Hulkenberg (HAAS Ferrari) | +76.996 | +1 punct

După primele două curse din acest sezon, în clasamentul constructorilor, Red Bull Racing Honda RBPT conduce detașat cu 87 de puncte, fiind urmată de Ferrari cu 49 de puncte, McLaren Mercedes cu 28 de puncte, Mercedes cu 26 de puncte, Aston Martin ARAMCO Mercedes cu 13 puncte și HAAS Ferrari cu un punct.