Jurnalul.ro Sport Sporturi Miercurea Ciuc, în semifinalele Ligii Mol la hochei!

Miercurea Ciuc, în semifinalele Ligii Mol la hochei!

23 Dec 2010   •   09:49

143747-.jpgHSC Miercurea Ciuc s-a calificat în semifinalele Ligii Mol la hochei pe gheaţă, după ce a învins, miercuri seară, cu scorul general de 3-0 formaţia maghiară Ujpesti TE Budapesta, nimeni alta decât finalista ediţiei precedente a competiţiei.

După două succese categorice, 14-0 în deplasare şi 11-1 acasă, echipa harghiteană, locul 4 în sezonul 2009/2010 al Ligii Mol, a câştigat şi cel de-al treilea meci disputat pe patinoarul "Vakar Lajos" din Miercurea Ciuc, cu scorul de 8-0. Golurile au fost înscrise de Lubomir Hurtaj (03:35, 12:28), Ervin Moldován (04:29), Vaclav Novak (05:19, 13:11), Csanad Virág (08:19), Ladislav Sikorcin (10:12) şi Attila Goga (11:59)

Partida de la Miercurea Ciuc nu a durat decât 13 minute şi 11 secunde deoarece oaspeţii au abandonat în prima repriză la scorul de 8-0 în favoarea ciucanilor.

Învinsă în deplasare, marţi, cu 9-4 de Miskolci JJSE, SCM Corona Fenestela 68 Braşov şi-a luat revanşa, miercuri, tot pe terenul formaţiei maghiare, învingând cu scorul de 4-3 (1-0, 2-2, 0-1, 1-0), după prelungiri. Pentru braşoveni au marcat Zsombor Antal (12:46), Jozsef Adorjan (23:45) şi Vitali Kiricenko (24:11, 62:34), în timp ce pentru maghiari au punctat Martin Saluga (26:38), Dusan Sijka (36:25) şi Matt Waddell (49:24).

Următoarele două meciuri se vor disputa la Braşov, pe 26 şi 27 decembrie, astfel că Fenestela are prima şansă la calificare.

Deţinătoarea trofeului, Vasas HC Stars Budapesta, conduce la "general" cu scorul de 2-0 pe FTC-Orangeways după victoria cu 8-2 obţinută în meciul de miercuri.