Jurnalul.ro Sport Sporturi Roland Garros 2022. Irina Begu, calificare spectaculoasă în turul al treilea. A învins un cap de serie

26 Mai 2022   •   14:48

Irina Begu (31 de ani, 63 WTA) a învins-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (27 de ani, 31 WTA) cu scorul 6-7 6-3 6-4 și s-a calificat în turul al treilea de la Roland Garros. Meciul a durat două ore și 35 de minute.

În turul 3, Begu va juca împotriva franțuzoaicei Leolia Jeanjean (26 de ani, 227 WTA).

Românca a fost la un pas să fie descalificată. În setul decisiv, în momentul în care era condusă cu 0-2, românca a izbit racheta de pământ, aceasta ricoșând în tribuna din spatele arbitrului de scaun. Partida a fost întreruptă cinci minute, iar Irina a fost iertată și a putut continua meciul.