Jurnalul.ro Sport Sporturi Scrimera Simona Pop medaliată cu bronz la Campionatele Europene de la Montreux

Scrimera Simona Pop medaliată cu bronz la Campionatele Europene de la Montreux

06 Iun 2015   •   21:05

Scrimera română Simona Pop a cucerit medalia de bronz în proba individuală de spadă din cadrul Campionatelor Europene de la Montreux (Elveţia), după ce a fost învinsă în semifinale de italianca Rossella Fiamingo, cu 15-9.

Simona Pop a stat în primul tur, iar în runda a doua a dispus de unguroaica Dorina Budai, cu 15-3, în optimi a trecut la limită, cu 15-14, de suedeza Emma Samuelsson, în sferturi s-a impus în faţa rusoaicei Tatiana Logunova, cu 15-11, pierzând apoi în semifinala cu Fiamingo.

Aurul a fost adjudecat de rusoaica Violetta Kolobova, după 15-12 în finala cu Fiamingo. Unguroaica Emese Szasz a luat şi ea o medalie de bronz, după ce a fost întrecută de Kolobova în semifinale, cu 15-10.

Ana-Maria Brânză s-a oprit în sferturile de finală, învinsă de Szasz cu 15-10, clasându-se pe locul 5. Loredana Dinu a ocupat locul 32, iar Simona Gherman a terminat pe locul 33. agerpres.ro