Jurnalul.ro Sport Sporturi Sfert de finală româno-maghiar, la handbal feminin

Sfert de finală româno-maghiar, la handbal feminin

12 Mar 2017   •   21:33

CSM Bucureşti a învins în deplasare, duminică după-amiază, echipa daneză Team Esbjerg cu scorul de 25-20 (12-7), în ultimul său meci din Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin. În urma acestui rezultat, echipa noastră a terminat pe locul al treilea în grupa sa şi va întâlni în sferturile de finală formația Ferencvaros Budapesta, clasată pe locul secund în prima grupă. CSMB a început nefericit meciul cu „lanterna roşie” şi a fost condusă cu 3-0 (min. 5), dar apoi a marcat de şapte ori la rând, scorul devenind 7-3 în minutul 16 şi 12-7 la pauză. Diferenţa maximă de pe tabelă a fost de opt goluri în favoarea echipei române, 16-8 (min. 35). Înființată în 2007 prin Hotărâre a Consiliului General al Municipiului Bucureşti, echipa de handbal CSM a câştigat în urmă cu doi ani primul său titlu național, pentru ca anul trecut să devină camioană a Europei, la prima participare în această competiție. Victoria în Liga Campionilor EHF a fost obținută tot în fața unei echipe maghiare - Gyori Audi ETO, clasată pe primul loc în grupa 1, la actuala ediție a ligii.