Jurnalul.ro Sport Sporturi Sorana Cîrstea, în turul III la Wimbledon. Victorie de senzaţie în faţa lui Li Na!

27 Iun 2012   •   19:54

Sorana Cirstea (52 WTA) s-a calificat in turul trei la turneul de la Wimbledon, dupa ce a reusit sa o invinga pe Na Li (11 WTA, cap de serie 11), scor 6-3, 6-4.
Cirstea a castigat primul set dupa 43 de minute de joc, iar in al doilea s-a impus dupa 54 de minute.
In turul urmator, Cirstea, singura romanca ramasa in competitie, o va intalni pe Maria Kirilenko, care a trecut in turul secund de Lourdes Dominguez Lino, 6-1,6-2.
Sorana o conduce pe jucatoarea rusa in scorul intalnirilor directe, cu 2-1. Ultima partida, tot pe iarba, in 2008, la turneul de la Hertogenbosch, cand Sorana a castigat cu 7-5, 6-4.
Prin calificarea in turul trei, romanca a adunat un bonus 38.875 de lire sterline.