Jurnalul.ro Sport Sporturi Thomas Morgenstern, primul câştigător în Turneul celor patru trambuline

Thomas Morgenstern, primul câştigător în Turneul celor patru trambuline

30 Dec 2010   •   00:50
Sursa foto: /Reuters

144177-.jpgSportivul austriac Thomas Morgenstern a câştigat primul concurs din Turneul celor patru trambuline, desfăşurat, miercuri seara, la Oberstdorf. Morgenstern a reuşit sărituri de 131,5, respectiv 138 de metri, terminând concursul cu un total de 289,6 puncte, cu 16,5 puncte mai mult decât al doilea clasat, finlandezul Matti Hautamaeki.

Pe locul al treilea s-a clasat tot un austriac, Manuel Fettner, care a acumulat 264 de puncte.

Morgenstern s-a impus în ultimele patru concursuri de cupă mondială şi are drept obiectiv câştigarea acestei ediţii a Turneului celor Patru Trambuline.

Turneul continuă sâmbătă la Garmisch-Partenkirchen, pe 3 ianuarie se va sări în Innsbruck, iar pe 6 ianuarie în Bischofshofen.