Jurnalul.ro Sport Sporturi Thomas Morgenstern s-a impus în Turneul celor 4 trambuline

Thomas Morgenstern s-a impus în Turneul celor 4 trambuline

07 Ian 2011   •   11:55
Sursa foto: /AFP

Austriacul Thomas Morgenstern a câştigat pentru prima oară în carieră Turneul celor 4 trambuline, cea mai prestigioasă competiţie de sărituri cu schiurile, consolidându-şi, de asemenea, şi primul loc în Cupa Mondială, după ce în această a 59-a ediţie a Turneului a obţinut victorii la Oberstdorf şi Innsbruck, clasându-se pe locul 2, în ultima etapă, la Bischofshofen (Austria).

În concursul final, de joi seara, de la Bischofshofen, în faţa a 30.000 de spectatori, Thomas Morgenstern a realizat 2 sărituri de 136 m şi 135 m, cu un total de 277,1 puncte, fiind devansat doar de norvegianul Tom Hilde - 278,7 puncte (sărituri de 138 m şi 132 m).

În clasamentul general final al ediţiei 59 a Turneului celor 4 trambuline, Thomas Morgenstern, al 9-lea austriac învingător al competiţiei, îi devansează pe elveţianul Simon Amman şi pe Tom Hilde.