Jurnalul.ro Sport Sporturi Turneul de la Seul. Patricia Ţig s-a calificat în optimi

Turneul de la Seul. Patricia Ţig s-a calificat în optimi

19 Sep 2016   •   12:10

Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului WTA de la Seul, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a întrecut-o pe neozeelandeza Marina Erakovic cu 2-6, 7-5, 6-4.

Ţig (22 ani, 127 WTA) a obţinut victoria după două ore şi 15 minute de joc, în faţa unei adversare de 28 de ani, aflată pe locul 118 în ierarhia mondială.

Patricia Ţig, care a comis nu mai puţin de 12 duble greşeli în acest meci (6 făcute de Erakovic), a revenit în setul decisiv după ce a fost condusă cu 4-2.

Românca şi-a asigurat un cec de 3.310 dolari şi 30 de puncte WTA, urmând să joace în optimi cu învingătoarea dintre Kirsten Flipkens (Belgia), a şasea favorită, şi Kristyna Pliskova (Cehia).

Principala favorită a turneului este Irina Begu, care va juca în primul tur cu Jang Su Jeong (Coreea de Sud), în timp ce Monica Niculescu, a cincea favorită, va înfrunta o adversară venită din calificări, japoneza Eri Hozumi.

Sursa: AGERPRES