Jurnalul.ro Sport Sporturi VIDEO - O nouă stea a atletismului a apărut într-un concurs școlar. Sportiva de 12 ani a alergat cu o secundă mai mult decât recordul mondial

04 Apr 2017   •   17:43

O fetiță de numai 12 ani, din Jamaica, ar putea fi următorul Usain Bolt. Brianna Lyston a devenit senzație după ce a doborât mai multe recorduri ale competiției ISSA/Grace Kennedy Boys and Girls Championships 2017, concurs desfășurat în Jamaica, la sfârșitul săptămânii trecute.

Lyston a doborât două recorduri, cel la 100 de m și cel de 200 m plat, la categoria U13, în timpul consursului susținut în Kingston, capitala Jamaicăi.

Fanii atletismului au început să o compare pe Brianna cu Usain Bolt, cel care a fost de 8 ori campion olimpic.

Eleva a obținut la proba de 200 m plat un timp uimitor de 23,72 într-un mod relaxat de alergare, similar cu cel al lui Usain Bolt.

La proba de 100 metri Lyston a obținut un timp senzaționl de 11,86 secunde, cu numai 1,37 secunde mai mult față de recordul mondial feminin, record stabilit de Griffith-Joyner, când atleta avea 28 de ani.

Usain Bolt deține recordul la 100 de m cu 9,58 secunde iar la 200 m, 19,19 secunde.

Sursa: RT.com