Jurnalul.ro Sport U Craiova – Cfr Cluj 4-1 / Se vede Europa!

U Craiova – Cfr Cluj 4-1 / Se vede Europa!

de Daniel Stan    |    23 Mar 2009   •   00:00

Oltenii au măturat pe jos cu o campioană doar cu numele. La fel ca etapa precedentă, în victoria de la Constanţa, a fost din nou o afacere a familiei Costea.

Trecuse doar un minut de la start când mezinul, Mihai, a centrat, din respingere mingea a ajuns la Florin, care l-a executat pe Nuno Claro. Imediat, Şoavă a fost faultat în careu,

iar Dorel Stoica i-a făcut pe fani să se frece la ochi: 2-0 în minutul 7! Gruparea pregătită de Nicolo Napoli a făcut pasul înapoi, preferând contraatacul, iar Clujul a răspuns prin Alcantara, care a readus campioana în joc.

După pauză însă, clujenii au căutat golul egalizator, Ysouf Kone a încercat ceva, dar Universitatea a revenit şi s-a dezlănţuit. Florin Costea a reuşit "dubla", iar fratele său a desăvârşit umilinţa CFR-ului, după o acţiune splendidă. Până la final tot oltenii au făcut legea, Florin Costea şi Wobay iertând campioana de un eşec şi mai ruşinos.