Jurnalul.ro Sport Van der Sar a primit gol după 1311 minute

Van der Sar a primit gol după 1311 minute

05 Mar 2009   •   00:00

Portarul olandez Edwin van der Sar, de la echipa engleză Manchester United, a primit gol în campionat după 1311 minute (21 de ore 51 de minute), ceea ce constituie un record absolut de invincibilitate, relatează cotidianul francez L'Equipe, citat de Agerpres.

Goalkeeperul de 38 de ani a primit gol în minutul 9 al partidei Newcastle - Manchester United (1-2) de la atacantul danez Peter Lovenkrands. Ultimul care îl învinsese pe van der Sar fusese mijlocaşul francez Samir Nasri de la Arsenal Londra, care a reuşit o dublă pe 8 noiembrie, în meciul câştigat de tunari cu 2-1. De atunci, portarul a reuşit 16 partide consecutive fără gol primit, dintre care 14 în campionat. Pe 27 ianuarie, contra lui West Bromwich Albion, van der Sar l-a depăşit pe Petr Cech, portarul lui Chelsea, deţinătorul recordului de invincibilitate în Premier League, noua formulă a Campionatului Angliei, începând cu sezonul 1992-1993. Pe 27 ianuarie, împotriva lui Everton, van der Sar a îmbunătăţit recordul lui Steve Death, apărătorul buturilor lui Reading în fosta Division One, care a rezistat 1103 minute fără gol primit în perioada martie-august 1979.