"Știți, da... puțin", îi răspundea fostul vicepremier unui jurnalist al săptămânalului Sobessednik, care îl întreba dacă se teme ca nu cumva să fie vizat de președintele rus Vladimir Putin.
"Dar, în ciuda a toate, nu îmi este atât de teamă de el. Dacă mi-ar fi fost foarte frică, nu aș conduce un partid de opoziție și nu aș face ceea ce fac", a nuanțat el la începutul lui februarie în paginile ziarului.
Opozantul, care și-a atras numeroși dușmani denunțând "agresiunea rusă în Ucraina", a relatat că discuta frecvent politică cu mama sa Dina Eidman, de 87 de ani, căreia Vladimir Putin i-a prezentat condoleanțe sâmbătă.
"Ea se opune categoric lucrurilor care se petrec în Ucraina. Ea este de părere că este o catastrofă și un coșmar total. Dar ceea ce o îngrijorează mai mult decât Ucraina este Putin", relata Nemțov la acel moment.
"De fiecare dată când o sun, repetă: 'Când vei înceta să dai vina pe Putin? Te va ucide!' Îi este cu adevărat frică că mă va ucide foarte curând din cauza luărilor mele de poziție", a mai spus cu acel prilej opozantul.
Boris Nemțov a primit de-a lungul anilor numeroase amenințări cu moartea. Anchetatorii ruși au menționat printre motivele posibile ale asasinării sale pista islamistă, pentru susținerea exprimată față de Charlie Hebdo, și pe cea a "elementelor radicale" implicate în conflictul din Ucraina.
"Sper totuși că bunul simț va prevala și că Putin nu vă va ucide", a glumit atunci jurnalistul de la Sobessednik. "Dacă vrea Dumnezeu. Sper și eu", a răspuns Boris Nemțov.
Citește pe Antena3.ro
