Și mai surprinzător este că vila pe care o deține la Corbeanca, cu o suprafață construită de peste 300 de metri pătrați, nu este închiriată. Vecinii spun că vila pare nelocuită. Conform unor colegi parlamentari, ministrul Agriculturii ar sta într-un complex rezidențial din zona de Nord a Capitalei. Apartamentul nu este trecut în declarația de avere, deci este posibil să fie închiriat. Chiria unui astfel de apartament ar depăși, însă, veniturile, vorbind, în zonă, de cel puțin 1500 de euro, lunar. Mai ales dacă blocul are piscină, loc de joacă, sală de fitness.
Cheltuielile, într-un astfel de complex, ar putea depăși o mie de euro, lunar. Membri PC care au participat la întâlniri cu liderul partidului ne-au declarat că Daniel Constantin a venit cu o limuzină 4x4, pe care pare să o aibă la dispoziție permanent.
Nici mașina nu este trecută în declarația de avere. La minister nu s-au făcut astfel de achiziții. Asigurările și celelalte cheltuieli (combustibil, întreținere) pentru mașinile familiei pot depăși 9000 de lei, lunar.
În PC se discută că Daniel Constantin ar fi renunțat la școala de stat, pentru cei doi copii, care urmează cursurile unei instituții private. Informația poate să-i pună în dificultate pe conservatori, întrucât poate fi folosită în campania electorală. Costurile lunare într-o astfel de școală privată trec de 3500 de lei, pentru un elev.
dcnews.ro
Citește pe Antena3.ro
