x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Ştiri Externe Presa de la Teheran anunță începerea armistițiului cu Israel

Presa de la Teheran anunță începerea armistițiului cu Israel

de Redacția Jurnalul    |    24 Iun 2025   •   08:47
Presa de la Teheran anunță începerea armistițiului cu Israel
Sursa foto: Hepta/Ali Khamenei

Televiziunea de stat iraniană a confirmat începerea unui armistițiu cu Israelul, după o noapte de atacuri cu rachete și replici militare. Anunțul vine la scurt timp după ce președintele Donald Trump a declarat că a intermediat un acord de pace, relatează Sky News.

Iranul a anunțat oficial, prin intermediul televiziunii de stat, că un armistițiu cu Israelul a început, în urma unui val de atacuri reciproce care au durat aproape două săptămâni. În ultimele ore ale conflictului, cel puțin patru persoane au fost ucise în sudul Israelului.

Președintele american Donald Trump a susținut că a facilitat acordul de încetare a focului, anunțând pe rețeaua de socializare Truth Social.

Escaladarea conflictului a culminat în weekend cu bombardamente americane asupra a trei instalații nucleare iraniene, considerate de Washington ca fiind esențiale pentru programul nuclear al Iranului. Vicepreședintele SUA, JD Vance, a declarat că Iranul „nu mai are capacitatea de a construi arme nucleare” după aceste lovituri.

(sursa: Mediafax)

×
Subiecte în articol: armistitiu presa teheran Israel