Ce ma mai distrez cand ii aud pe unii, oameni cu functie si principii, cum se revolta ei impotriva scarbosilor de nudisti care deranjeaza soarele cu ostentatia lor! Si, bine-nteles, ii deranjeaza si pe ei. Numai ideea, domnule, ca ar putea zari, cand trag dansii cu coada ochiului, o bucata de carne flescaita ii oripileaza de li se strepezesc dintii, in spiritul obiceiurilor elegante care le-au fost insuflate cu sarg de bunici aristocrati si, mai nou, de regulamentele draconice de conduita morala care le-au fost impuse pe la joburile lor, in cladiri tantose cu plexiglas.
Simpaticii provinciali, stramutati la orase, carora soarta le-a schimbat maidanul cu plaja, nu gandesc c-ar putea sa-si traga pe ei o toala decenta cand merg la piata estivala. Nu, ei defileaza tot in slipi pe la tejghele. Si tot in slapi patrund si-n magazinele cu "staif". Ca deh, sunt la mare! Osteniti apoi de-atata soare si targuieli, se-avanta hamesiti in salile de mese, pe care le umplu generos de nisip si miros de alge proaspete. Pe ei asa i-a-nvatat mamica despre concediu, ca e un fel de taram al fagaduintei, unde tu ai voie sa te porti ca Tarzan la New York, dar sa nu uiti nici o clipa legea junglei!