Dupa sapte ani, Catalin Botezatu a revazut Tunisia, tara in care, in 1999, organizase o ampla sedinta foto, avandu-i ca protagonisti pe membrii lotului national de gimnastica al Romaniei, dar si pe Nadia Comaneci.
De aceasta data, Botezatu s-a numarat printre invitatii guvernului tunisian la manifestarile prilejuite de implinirea a 50 de ani de la castigarea independentei, care au avut loc saptamana trecuta. Prima prezentare a colectiei sale de haute couture a avut loc in luxosul hotel Orient Palace din Sousse. Pentru ca rochiile care-i poarta semnatura sunt prea indraznete, designerul nu a putut folosi manechine din Tunisia, organizatorii punandu-i la dispozitie modele din Italia, Malta, India si Serbia. Colectia a fost prezentata in direct pe postul national de televiziune, iar show-ul a fost repetat la teatrul din Kairuan, cel de-al treilea teatru ca marime din Tunisia. Incantati de succesul romanului, organizatorii i-au oferit un premiu de excelenta si un premiu pentru cea mai buna reprezentare a unei tari invitate.