26 IANUARIE 2005
PROTEST. Peste o suta de cadre didactice din Odorheiu Secuiesc au protestat in fata Primariei municipiului, nemultumiti ca nu au luat al 13-lea salariu. Liderul filialei Harghita a Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamant, Kocs Ilona, a declarat ieri ca a fost vorba de o actiune spontana de protest, aceasta nefiind organizata de sindicat. Kocs Ilona a mai spus ca Odorheiu Secuiesc este unul dintre putinele orase din tara unde inca nu s-a acordat acest drept financiar. El a precizat ca proiectul de buget pe 2005 a fost adus in discutie de mai multe ori in Consiliul Local, dar, din cauza unor neintelegeri intre consilierii UDMR si primarul Szasz Jeno, documentul nu a fost inca votat. (Rompres)
ELEVI-SUPRAVEGHETORI. Elevi cu rezultate bune de la Colegiul Agricol Falticeni au supravegheat, in premiera, participantii din clasele gimnaziale la Olimpiada de Istorie, faza locala, care s-a desfasurat la sfarsitul saptamanii trecute la Falticeni. Inspectorul scolar general al judetului Suceava, Mihai Vitcu, a declarat ca profesorii de istorie din Falticeni care au avut elevi participanti la faza locala a Olimpiadei de Istorie au hotarat ca supravegherea copiilor la sustinerea probei scrise din concurs sa fie facuta de elevi ai claselor a XII-a de la Colegiul Agricol Falticeni, gazda acestei etape locale.