Romanul i-a zis strabismului "un ochi la faina, altul la slanina", ochiul a fugit si este deviat de la axa lui. Conferentiar doctor Monica Pop, directoarea Spitalului de Urgente Oftalmologice, spune ca strabismul aparut brusc la un adult trebuie sa-l trimita urgent la oftalmolog, caci e vorba de o neuroviroza, dar si de o posibila tumora, de un accident vascular sau de un traumatism.
FLORIN CONDURATEANU - Pulsul medicinei
La copil, strabismul la un ochi este mai grav decat la ambii ochi, fiindca micutul se descurca cu ochiul normal si se dezobisnuieste sa vada cu ochiul strabic, se instaleaza astfel ambliopia si, daca nu se intervine cu ochelari si cu recuperare pana la varsta de 6 ani, ochiul e definitiv pierdut. Cand apare strabismul la un sugar, de vina pot fi o atrofie optica, o tumora oculara sau un viciu de refractie. Obligatoriu micutului trebuie sa i se faca un examen de fund de ochi pentru a stabili daca nu exista o leziune organica.