Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Petrolul Ploieşti - Dinamo Zagreb 1-3, în turul play-off-ul Europa League

Petrolul Ploieşti - Dinamo Zagreb 1-3, în turul play-off-ul Europa League

de Agerpres    |    21 Aug 2014   •   22:59

Echipa Petrolul Ploieşti a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), de formaţia croată Dinamo Zagreb, joi seara, pe stadionul ''Ilie Oană'' din Ploieşti, în prima manşă a play-off-ului competiţiei Europa League la fotbal.

Croaţii au deschis scorul în minutul 29, în urma unei lovituri de la 11 m transformată de Duje Cop, după un henţ în careu comis de Mutu. Petrolul a egalat în finalul primei reprize, prin Toto Tamuz, care a trimis balonul în poartă la capătul unei acţiuni personale în careul advers (min.45). În repriza secundă, croaţii au mai marcat de două ori, prin Duje Cop, care a realizat dubla în minutul 80, şi Paolo Machado, care a stabilit rezultatul final al întâlnirii în ultimele secunde de joc (min.90+6).

Returul programat pe 28 august în capitala Croaţiei se anunţă unul extrem de dificil pentru echipa antrenată de Răzvan Lucescu, care trebuie să marcheze cel puţin două goluri pentru a mai putea spera la calificarea în grupele Europa League.