Femeile din Romania sunt platite mai prost decat barbatii. In alte tari, diferentele de salarii dintre cele doua sexe sunt mai mari decat la noi, acestea urcand pana la 25%.
La noi in tara, barbatii sunt mai bine platiti decat femeile. In ultimii 12 ani, diferenta dintre salariile angajatilor de sex masculin si ale celor de sex feminin s-a redus cu 3%, ajungand la 18%, conform studiului realizat de Eurostat, Biroul de Statistica al Uniunii Europene. Diferenta salariala este calculata in functie de salariul brut pe ora castigat de angajatii de sex masculin si cel similar obtinut de personalul de sex feminin. Studiul a luat in calcul remuneratiile angajatilor cu varste cuprinse intre 16 si 64 ani, care lucreaza cel putin 15 ore pe saptamana. Evolutia diferentelor salariale din cele 25 de state ale Uniunii Europene a fost de doar 2% in decursul perioadei 1994-2003, ajungand la 15%. Salariile au cunoscut atat cresteri, cat si descresteri, astfel ca intre 1995 si 1997 diferenta s-a apreciat cu 3%, pana la 24%, pentru ca in 1998 sa scada cu 4%, iar in 1999 cu inca 3%. Nivelul a fost constant pana in 2000, pentru ca, un an mai tarziu, diferenta sa se majoreze cu un punct procentual, pana la 18%.