Asociatiile de proprietari vor plati numai o treime din costurile necesare lucrarii pentru reabilitarea termica a cladirilor.
Legislatia a fost modificata astfel incat locatarul sa plateasca numai o treime din costul total al lucrarii fata de 75% cum era pana acum, a declarat ieri Laszlo Borbely, ministrul delegat pentru Lucrari Publice si Amenajarea Teritoriului. Astfel, dupa modificarea legislatiei, auditul energetic, proiectarea si o treime din lucrarile de executie sunt sustinute de la bugetul de stat, o treime din lucrarile de la bugetul local si o treime de la asociatia de proprietari. Pentru a putea beneficia de acest program, asociatia de locatari trebuie sa aiba acordul a jumatate plus unu din numarul proprietarilor. "Avantajele programului sunt: facturi mai mici, imbunatatirea conditiilor de trai, cosmetizarea blocurilor etc", a explicat Adriean Videanu, primarul Capitalei. Mai mult, el a mai spus ca de anul viitor subventiile pentru agentul termic acordate cetatenilor vor fi mult mai mici decat pana acum.