Este ziua 143 a anului
Au mai ramas 222 de zile
PROVERBUL ZILEI
|
"Un chiot la deal si unul la vale"
- a nu-l rasplati cu nimic pentru serviciile facute.
|
|
|
CALENDAR CRESTIN-ORTODOX
|
|
CALENDAR ROMANO-CATOLIC
|
|
CALENDAR GRECO-CATOLIC
|
|
SARBATOARE CRESTINA
|
![]() |
S-A INTAMPLAT AZI
|
In Romania
In lume |
NASCUTI LA 23 mai
|
|
MOMENT ISTORIC
|
La 23 mai 1948, s-a semnat pe Insula Serpilor un proces-verbal de catre Nikolai Pavlovici Sutov, prim-secretar de ambasada, reprezentand Ministerul Afacerilor Externe al URSS, si Eduard Mezincescu, reprezentantul Ministerul Afacerilor Externe al RP Romane, prin care Insula Serpilor a fost cedata URSS. Incalcand Tratatul de pace de la Paris (1947), predarea insulei a avut drept urmare diminuarea intinderii marii teritoriale a Romaniei, din care cauza nu s-a ajuns la un acord privind delimitarea platformei continentale in Marea Neagra; partea sovietica in negocieri (ultima in 1988) a sustinut ca aceasta delimitare sa se faca intre Insula Serpilor si tarmul romanesc. Procesul-verbal nu a fost ratificat niciodata de Parlamentele Romaniei si URSS si nici nu a fost data vreo lege constitutionala cu privire la traseul frontierei de stat cu URSS. Dupa destramarea URSS, Insula Serpilor a trecut in stapanirea Ucrainei.
|
Credinte populare, traditii, semne
|
In Cartea romaneasca a mortilor lumea de dincolo este adesea numita Tara de Sus, Tara fara dor, in opozitie cu lumea noastra de aici, care este Tara de Jos, Tara cu dor. Tara postuma este un peisaj edenic, in care sufletele mortilor traiesc in liniste si in pace, grupate pe familii si neamuri, pe sate si parti de sate: "S-acolo la vale/ Este o casa mare/Cu usile la vale,/Feresti la soare./Acolo se gaseste/Mahalaua noastra/ Tineri si batrani/Si copilasi mici, /Tot cete de fete,/Palcuri de neveste/Si de baietei,/S-or fi si de-ai mei/Tu sa le spui,/Anume la toti,/Ca noi ii asteptam/ Tot la zile mari,/In ziua de Joimari,/Cu ulcele noi,/Cu haine spalate,/In lacrimi udate,/La soare uscate" (Topesti, jud. Gorj). Acolo, sufletele mortilor isi intalnesc rudele, prietenii, cunoscutii plecati mai devreme de aici. Toate variantele cantecului de Zori sunt lipsite de grozaviile Iadului crestin, de Scaraotchi, de butoiul cu smoala, de ghena focului etc. Numele topice de acolo, Dealul cu jocul, Campul cu jocul, Mahalaua noastra, si sintagmele "hora mare", "stol de golumbei" si altele din cantecele funerare induc o stare generalizata de relaxare, de comuniune sufleteasca si de vietuire in cete. Principalul neajuns al tarii postume este de natura etica; este o lume fara dor si fara compasiune, stari sufletesti lasate, la plecare, in lumea de aici. Anuntati in timpul inmormantarii de sosirea rudelor de aici prin trasul clopotului, batutul toacei, sunatul buciumului sau trambitei, sufletele de aici sunt primite acolo cu mese intinse si cu faclii aprinse. (Profesor Ion Ghinoiu)
|