Fotbalist
Varsta: 26 de ani

• Campion al Italiei in 2005 (Juventus Torino)
  • Capitanul echipei nationale a Romaniei

Adrian Mutu a inscris in intalnirea cu Finlanda, scor 1-0, al cincilea gol consecutiv pentru nationala Romaniei, dupa reusitele din meciurile cu Andorra si cu Cehia, ambele terminate cu scorul de 2-0. Mutu a inscris in total sapte goluri in sase meciuri disputate in campania de calificare la CM 2006. "Multumita lui Mutu, Romania a castigat cu 1-0. El a inscris din penalty pana la pauza, iar, in a doua repriza, Finlanda nu a putut replica pe masura", a titrat publicatia olandeza Voetbal International, dupa meciul Finlanda - Romania, grupa I de calificare la Cupa Mondiala din Germania 2006. Mutu si-a dorit aceasta victorie drept cadou de nunta, el avand aseara casatoria religioasa, la Roma, cu frumoasa Consuelo Matos Gomes din Republica Dominicana. Pentru inscrierea golului care a adus Romaniei victoria in meciul cu Finlanda, dar si pentru nunta sa, un eveniment monden intens comentat de toate canalele media nationale si internationale, Jurnalul National il declara pe Adrian Mutu "Omul zilei".