Jurnalul.ro Editoriale I-a sfătuit pe Messi şi Neymar să îndoaie cuie cu gândul

I-a sfătuit pe Messi şi Neymar să îndoaie cuie cu gândul

de Florin Condurateanu    |    21 Apr 2017   •   08:16

Fotbalul şi-a făcut locuinţă în inima a milioane şi milioane de oameni pentru că nu agreează prietenia cu plictiseala. Când bălteşte atmosfera în fotbal, ca o zi mototoală de caniculă, deodată se iveşte o ploaie zglobie, urmată de un curcubeu greu de bănuit. Când mulţi jeleau bătrâneţea Barcei şi se împăunau parizienii cu aripi înviorate de victoria cu 4-0 în retur, explodează în 7 minute scorul, şi cu acel 6-1 continuă marşul Messi, Neymar şi Suarez. Lovitură fulgerătoare de samurai, dar înaintea victoriei, revanşă la scor de curtea şcolii, vedetele Barcelonei au avut întrevederi de fortificare a psihicului cu magicianul Dynamo. Pentru a le spori concentrarea, magicianul i-a învăţat pe Messi, Neymar, Suarez să îndoaie cuie cu gândul. Să readucem din memorie şi o teribilă remontare a golurilor făcută de români nu în şapte minute, ci în patru. Era anul 1974 şi echipa Braşovului visa doar la o revanşă de onoare în returul pentru cupele europene după ce Beşiktaş ne învinsese cu 2-0. Treceau minutele într-o presiune bleagă a braşovenilor şi vine minutul 87 când mijlocaşul Cadar prinde o torpilă de la 17 metri şi se scutură plasa turcilor. Se răscoală demnitatea românilor şi peste 100 de secunde atacantul cu plete Şerbănoiu catapultează şi el balonul în “Înalta Poartă”. În minutul de prelungire erupe vulcanul din tribune, acelaşi vârf Şerbănoiu plonjează ca un kamikaze în bombeul portarului şi înscrie golul izbăvitor. În patru minute se răsturnase totul şi fotbaliştii Braşovului se califică în cupele europene, deşi avuseseră şanse cât picioarele furnicii. Antrenorul Beşiktaşului, Metin Turel, pur şi simplu îşi smulge părul din cap, turbat în vestiar ia un pix şi îşi scrie demisia.Vreo opt mii de spectatori braşoveni au trecut pe lângă infarct. Dar viaţa are hachiţe de nu se încadrează în nicio logică. Trec doar patru ani de la răsturnarea de scor în patru minute şi în 1978 portarul curajos al partidei din Braşov, Stere Adamache, se îneacă în Dunăre, la un scăldat, sub ochii soţiei neputincioase. Golgheterul Şerbănoiu fuge în Germania, dar acolo nevasta, în criză de gelozie, îl înjunghie şi apoi se sinucide. Medicii reuşesc să-l salveze pe Gică Şerbănoiu, dar căpcăunul numit cancer îl răpune peste câţiva ani. Se repetă soarta tristă pe pământ străin a inimosului fundaş rapidist Dan Coe, care s-a spânzurat într-un WC public. Au dat peste cap scorul umilitor şi fotbaliştii din Piteşti, care încasaseră un sever 0-3 de la echipa din Toulouse în Cupa Oraşelor Târguri. În partida retur, argeşenii îi umilesc şi ei pe francezi cu 5-1; e drept, în 90 de minute. Unul dintre goluri este înscris de fachirul Dobrin, care avea doar 19 ani.