Astazi incepe in Japonia Expozitia Universala 2005, un eveniment care va dura pana la sfarsitul lunii septembrie. Japonezii au ales ca tema a expozitiei "Intelepciunea naturii".
![]() |
CONSTIINTA. Chiar daca tehnologia lor este extrem de avansata, japonezii nu uita natura
|
RECICLARE. Modul in care au fost construite pavilioanele expozitiei respecta intru totul acest concept - toate materialele de constructie vor fi refolosite dupa incheierea manifestarii, iar caile de acces la standuri sunt suspendate pentru a evita defrisarea in zona, anterior un parc public. Pavilionul Japoniei este construit din bambus, fara nici un fel de sustinere metalica, iar peretii - de fapt, niste gradini pe verticala - au rolul unui adevarat plaman. Incinta include si o serie de laboratoare stiintifice, printre care o sfera care reproduce Pamantul.
SI NOI. Pavilionul României contine o moara de apa, iar podeaua este construita din lemn.
In pavilion sunt expuse mai multe manechine albe, care amintesc intr-o maniera mai putin conventionala de costumele noastre populare. Unele dintre aceste manechine sunt inlantuite de plante cataratoare, simbolizand - potrivit creatoarei Doina Levintza - "femeia mama, femeia natura".