ROMĂNIA TERMINĂ CONCEDIUL DE PRIMĂVARĂ
România iese bine odihnită din vacanţa de nouă zile care a cuprins Sărbătorile Pascale şi 1 Mai. Milioane de oameni, cu mic, cu mare, au petrecut după imaginaţia proprie şi puterea buzunarului. Reporterii Jurnalului Naţional s-au aflat printre ei şi relatează cum au petrecut românii de Sărbătoarea Armindeni.
ROMĂNIA TERMINĂ CONCEDIUL DE PRIMĂVARĂ
România iese bine odihnită din vacanţa de nouă zile care a cuprins Sărbătorile Pascale şi 1 Mai. Milioane de oameni, cu mic, cu mare, au petrecut după imaginaţia proprie şi puterea buzunarului. Reporterii Jurnalului Naţional s-au aflat printre ei şi relatează cum au petrecut românii de Sărbătoarea Armindeni.
Călcaţi Vama în picioare!
“Se poate să fie zi... / Se poate să fie noapte... / Se poate să fie vară... / La fel cum iarnă poate fi / Nisipul să fie ud / Iar marea un pic amară…” cu sute de maşini, răşini (montate în brăţări sau inele care se vînd pe plajă, n.r.), blonde pe tocuri cui, cu poşete de lac şi personaje masculine cu blugi împodobiţi cu ştrasuri sau paiete. Asta e Vama Veche… De-ntîi-mai-muncitoresc. Şi în rest…Toţi fiţoşii-n Vama Veche vin să-şi caute pe-reeee-che! Au plecat la Vama Veche parcă-s apucaţi de streche, vin maşini în Vama Veche, cu maneaua în ureche. “Vă rugăm, nu mai salvaţi Vama Veche! Aţi salvat-o suficient. Atît de mult că acum se umple de maşini “bengoase”, dotate cu house şi manele, cu blonde vopsite excesiv, pe tocuri cui, care ne calcă pe nervi şi ne aruncă praf în ochi.” Asta spun vamaioţii care supravieţuiesc în ruina cu iz de kitsch de unde lipsesc doar hotelurile de 5 stele.
![](http://jurnalul.ro/librarie_fisiere/imagini/2008-05-04/3ec75dd94ddb1af0ae09152efabad2de.jpg)
![](http://jurnalul.ro/librarie_fisiere/imagini/2008-05-04/13e11d4e82ed9f49e0c65af21d857da3.jpg)
2 MAI LA 2 MAI. Ceva mai relaxat a rămas satul de pescari 2 Mai. Chiar dacă e plin, încă se mai poate respire aer curat. Aici se îmbină tradiţia evadării de vacanţă cu specificul local. E linişte. După o noapte incendiară în Vamă, dimineaţa la 2 Mai vine ca un pansament stomacal. Pe plajă - şi aici plină de corturi – pescarii îşi văd de treburile lor zilnice, de parcă nimic nu s-ar fi întîmplat peste noapte. Copiii se joacă, marea e liniştită, măgarii trag la căruţele mici de pe uliţe. Primăria s-a gîndit să organizeze ziua satului, pe data al cărei nume îl poartă. Cu musică populară şi Direcţia 5. Şi totuşi, 2 Mai rezistă în continuare “presiunilor” transformării. Nu pare atins de nimic. Rămîne la fel, acelaşi sat liniştit de pescari în care te poţi refugia dincolo de calvar…