Traian Basescu a dat peste cap ieri planurile jurnalistilor care-l asteptau pe aeroportul international din Bruxelles.
![]() |
REPREZENTARE. Presedintele ales Traian Basescu a facut parte din delegatia Romaniei la Consiliul European de la Bruxelles |
DERUTA. Decizia lui Basescu de a-si face aparitia in Bruxelles separat de presedintele in functie, Ion Iliescu, nu a dat peste cap doar calculele jurnalistilor romani, ci si pe cele ale organizatorilor summit-ului. Programatul tur al salii de conferinte, la care urmau sa participe fotoreporterii si cameramanii inainte de reuniunea liderilor UE cu liderii statelor candidate, nu a mai avut loc.
DUPA POSIBILITATI. Intre timp, jurnalistii isi faceau de lucru care cum putea. Cristina Topescu vorbea la telefon certandu-se cu cineva in legatura cu un apartament si o cheie. Corespondentul RFI la Bruxelles era nemultumit pentru ca redactorul-sef de la Bucuresti a sunat-o si i-a reprosat ca nu i-a transmis informatii referitor la Miron Cozma.
STIREA BOMBA. De fapt, numele fostului lider al minerilor era pe buzele tuturor ziaristilor. Ion Cristoiu s-a retras cu tot cu laptop intr-un birou. La intrebarile unui coleg, isi ridica ochii din tastatura si il indruma pe nelamurit la Monica Ghiurco. "Intrebati-o pe domnisoara de la TVR, ca ea le stie pe toate". Si-a pierdut un pic de calm cand a primit un telefon din tara: "Pai voi nu stiti ca eu sunt la Bruxelles?", ridica el tonul. "M-am plictisit si de fumat", "E buna cafeaua", "As vrea ceva dulce", se tot aude printre doamnele si domnisoarele din sala. Se aude si cantecelul "Pupaza din tei", fredonat de o jurnalista care se straduia sa uite ca pana la acea ora inca nu i se activase serviciul de roaming. Apele se agita cand trimisul National TV anunta stirea de ultima ora: revocarea gratierii lui Miron Cozma este neconstitutionala. In acest moment, dezbaterea despre fostul "Luceafar al huilei" se relanseaza printre jurnalistii stransi in sala de conferinte. (Irina Cristea)