Jurnalul.ro Sport Adi Mutu, la borna 12

Adi Mutu, la borna 12

de Vlad Ionescu    |    21 Ian 2008   •   00:00

Internaţionalul Adrian Mutu a marcat un gol pentru Fiorentina în meciul pe care aceasta l-a câştigat cu 2-1 în faţa lui AC Torino, în etapa a 19-a a campionatului Italiei.

STRANIERI

Internaţionalul Adrian Mutu a marcat un gol pentru Fiorentina în meciul pe care aceasta l-a câştigat cu 2-1 în faţa lui AC Torino, în etapa a 19-a a campionatului Italiei. Românul a fost integralist şi a înscris golul decisiv în minutul 76, dintr-un penalty obţinut tot de el. Mutu a contribuit şi la primul gol al Fiorentinei, în prelungirile primei reprize, când a fost faultat în careu, iar lovitura de pedeapsă a fost transformată de Vieri, care şi-a trecut astfel în cont al 200-lea gol al său în Serie A. Cu 12 goluri înscrise până acum, Mutu se află pe locul secund în ierarhia golgeterilor, după francezul David Trezeguet (Juventus), care a punctat de 13 ori. În clasament conduce Inter Milano, cu 46 de puncte, Fiorentina ocupând locul 4, cu 34 de puncte. În Spania, fundaşul Cosmin Contra a avut o contribuţie hotărâtoare la victoria pe care Getafe a obţinut-o în partida cu FC Sevilla, scor 3-2, din etapa a 20-a. El a intrat pe teren în minutul 82 şi a marcat golul de trei puncte în minutele de prelungire. În fine, în etapa a 21-a a campionatului Franţei, Auxerre, cu Daniel Niculae şi Gabriel Tamaş integralişti, a încheiat nedecis, 1-1, cu Strasbourg. Niculae a deschis scorul în minutul 4, oaspeţii egalând pe final de meci.