Jurnalul.ro Sport ADVERSARE - Grupa tuturor posibilităţilor

ADVERSARE - Grupa tuturor posibilităţilor

de Dragos Stoica    |    13 Oct 2008   •   00:00

Plecată ca din puşcă după victoria cu 3-1 din primul meci cu Franţa, Austria a remizat în Insulele Feröe şi a ieşit din calculele calificării. În schimb, sârbii merg ceas, iar lituanienii, deşi învinşi sâmbătă la Belgrad, au avantajul victoriei de la Bucureşti.

Coşmar al naţionalei României din actualele preliminarii, reprezentativa Lituaniei nu a mai putut repeta şi sâmbătă isprava reuşită la Cluj împotriva "tricolorilor" în urmă cu o lună şi ju­mă­tate. Aureolaţi de şocul victoriei contra României, balticii s-au deplasat în Serbia cu intenţia declarată de a scoate cel puţin un punct, dar socoteala de la Vilnius n-a corespuns cu realitatea de la Belgrad. Vecinii sârbi au început tare, iar în minutul şase conduceau deja cu 1-0, după golul marcat de Ivanovici. Pauza le-a găsit pe gazde cu avantajul majorat în urma unui gol reuşit de Milos Krasici, iar elevii lui Radomir Antici tranşaseră deja dezno­dământul meciului. La reluare, litua­nie­nii au fost cei care au avut mai mult ini­ţia­tiva, dar Serbia n-a clacat nici o se­cun­dă. Relaxaţi cu 2-0 pe tabelă, ex-iu­gos­la­vii n-au dat nici o şansă în defensivă, pentru ca în minutul 82 să profite de su­pe­rioritatea numerică în care se găseau de la jumătatea celui de-al doilea mitan şi să dea lovitura de graţie prin Zigici. După acest rezultat, Serbia a urcat pe primul loc al grupei, cu şase puncte, iar Lituania a coborât pe locul secund, având acelaşi număr de puncte, dar totodată un golave­raj mai slab. Practic, singurul lucru pe care îl putem afirma cu certitudine este că avem parte de cea mai încurcată grupă din actualele preliminarii. Nu mai puţin de patru echipe (Franţa, România, Serbia, Lituania) se bat pentru primele două lo­curi, fără să mai socotim şi Austria.

Austria, umilită
Într-un meci care nu anunţa mai nimic, naţionala Austriei s-a făcut din nou de râs în Insulele Feröe, acolo unde o mai zbârcise şi în 1990. Dacă atunci austrie­cii au fost învinşi, elevii de acum ai lui Karel Bruckner au reuşit de această dată să obţină un singur punct cu foarte mo­des­ta echipă din arhipelagul danez (1-1). Gazdele au deschis scorul în minutul 47 prin Lokin, dar au fost imediat egalate de Stranzl. "Suntem din nou de râsul în­tregii Europe! Ne-am bătut joc de victoria cu Franţa, iar acum avem aceeaşi pos­tură de outsideri", a acuzat ieri pre­sa vieneză la unison prestaţia echipei.