Jurnalul.ro Sport AUSTRALIAN OPEN / Murray, primul cap out

AUSTRALIAN OPEN / Murray, primul cap out

de Mihai Igirosanu    |    27 Ian 2009   •   00:00

Al patrulea favorit al Grand Slam-ului de la Antipozi, scoţianul Andy Murray a fost eliminat ieri-dimineaţă în optimi de spaniolul Fernando Verdasco. În rest, toţi ceilalţi trei favoriţi ai competiţiei masculine, Nadal, Federer şi Djokovici, au păşit în sferturile de finală.

Murray a fost răpus după un meci-maraton, 6-2, 1-6, 6-1, 3-6, 4-6, de spaniolul Verdasco (favoritul nr. 14), iar după meci a dezvăluit că a avut probleme de sănătate. “Dacă spun că sunt bolnav, aş putea fi acuzat că încerc să-mi găsesc scuze, dar oricum nu cred că acesta a fost motivul înfrângerii. Nu m-am simiţit rău şi am avut şansele mele în meci. Fernando a servit incredibil în seturile patru şi cinci, în cel de-al patrulea cred că a avut un procentaj de 93%.

A jucat mai bine decât mine azi”, a declarat britanicul. Murray a ratat şansa de a deveni primul britanic câştigător al unui turneu de Grand Slam, după Fred Perry în 1936. În celelalte partide din “optimi”, desfăşurate ieri, Gilles Simon – Gael Monfils 6-4, 2-6, 6-1, abandon Monfils, Rafael Nadal – Fernando Gonzales 6-3, 6-2, 6-4, Jo Wilfried Tsonga – James Blake 6-4, 6-4, 7-6. Astăzi au loc primele două sferturi de finală, Andy Roddick – Novak Djokovici şi Roger Federer – Juan Martin Del Potro. Mâine dimineaţă sunt programate celelalte două, Rafael Nadal – Gilles Simon şi Fernando Verdasco – Jo Wilfried Tsonga.

Williams-Kuzneţova, şocul “sferturilor”

În turneul feminin, ieri a fost ziua abandonurilor. Chinezoaica Jie Zheng şi bielorusa Victoria Azarenka au abandonat în meciurile din optimi, contra rusoaicei Kuzneţova şi, respectiv, americancei Serena Williams. Tot în optimi, Elena Dementieva a învins-o lejer pe slovaca Cibulkova, 6-2, 6-2, iar Carla Suarez Navarro a câştigat duelul cu Anabel Medina Garrigues, 6-3, 6-2. Programul “sferturilor”: Marion Bartoli – Vera Zvonareva şi Dinara Safina – Jelena Dokici, Serena Williams – Svetlana Kuzneţova, Carla Suarez Navarro – Elena Dementieva.