Jurnalul.ro Sport AUSTRALIAN OPEN / Nadal, fără set pierdut

AUSTRALIAN OPEN / Nadal, fără set pierdut

29 Ian 2009   •   00:00

După victoriile obţinute ieri, spaniolii Rafael Nadal şi Fernando Verdasco li s-au alăturat lui Roger Federer şi Andy Roddick în careul de aşi de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

Nadal nu i-a lăsat nici un set francezului Gilles Simon, de care a trecut cu 6-2, 7-5, 7-5, liderul mondial urmând a-l întâlni în semifinale pe compatriotul său, Fernando Verdasco, care s-a calificat în premieră în penultimul act al unei competiţii de Grand Slam. Ieri, în sferturi, Verdasco l-a învins în patru seturi pe francezul Jo-Wilfried Tsonga, scor 7-6 (2), 3-6, 6-3, 6-2. În cealaltă semifinală de la Australian Open, care se va disputa în această dimineaţă, se vor întâlni elveţianul Roger Federer şi americanul Andy Roddick. Tot astăzi vor avea loc şi semifinalele concursului feminin, Elena Dementieva – Serena Williams şi Dinara Safina – Vera Zvonareva. Ieri, în ultimele două meciuri din sferturi, Dementieva a învins-o cu 6-2, 6-2 pe Carla Suarez Navarro (Spania), iar Serena Williams a trecut cu scorul de 5-7, 7-5, 6-1 de Svetlana Kuzneţova.