Jurnalul.ro Sport Bâlbă de trei puncte

Bâlbă de trei puncte

de Marius Mihalcea    |    10 Mar 2008   •   00:00

Cel de-al şaselea gol înscris de Ionuţ Bâlbă în acest sezon a înclinat decisiv balanţa în favoarea formaţiei sale, Poli Iaşi, care a învins ieri pe teren propriu cu 1-0 pe Ceahlăul Piatra Neamţ.

IAŞI – CEAHLĂUL 1-0

Cel de-al şaselea gol înscris de Ionuţ Bâlbă în acest sezon a înclinat decisiv balanţa în favoarea formaţiei sale, Poli Iaşi, care a învins ieri pe teren propriu cu 1-0 pe Ceahlăul Piatra Neamţ. Într-un meci tern, cu puţine faze de poartă, atacantul grupării din Dealul Copoului a punctat în ultimul minut al primei reprize, cu o lovitură de cap de la şase metri, din centrarea lui R. Miclea. Deşi în dezavantaj, nemţenii, cu ex-steliştii M. Croitoru şi Cristocea pe teren până la final, nu au reuşit să se apropie periculos de buturile lui Brăneţ. După victoria cu Steaua şi egalul de la Buzău, Poli Iaşi şi-a trecut în cont al şaptelea punct în această primăvară şi s-a îndepărtat de zona minată a clasamentului, în timp ce echipa lui Viorel Hizo a rămas pe locul 14, retrogradabil.