Jurnalul.ro Sport "Chelsea de Ialomiţa", la final de drum

"Chelsea de Ialomiţa", la final de drum

de Marius Mihalcea    |    25 Feb 2010   •   00:00
Sursa foto: Daniel Mihalascu/AFP Photo

Campioana României a jucat minute bune de la egal la egal cu mult mai titrata sa adversară, a deschis scorul printr-un gol de poveste în urma unei lovituri de colţ, specialitatea englezilor, însă a sfârşit prin a fi învinsă şi eliminată.

Învinşi acum o săptămână pe "Anfield" cu 1-0, ialomiţenii tot au crezut în şansa lor, chiar dacă nimeni nu-i vedea în stare să dea Liverpool afară din Europa. Unirea a început jocul de aseară foarte sus, iar în minutul 19 Bruno Fernandes a pus capul pentru un gol care echilibra balanţa pe ansamblul celor două manşe: 1-1.

Miracolul, încă unul după Sevilla, după Rangers şi după cele opt puncte strânse de Unirea în grupele Ligii Campionilor, nu a mai venit însă. Chiar dacă băieţii lui Levy au rămas periculoşi, două momente de neatenţie în apărare, unde Galamaz, accidentat, i-a lăsat locul lui Mehmedovici, au fost suficiente pentru ca argentinianul Mascherano şi olandezul Babel să răstoarne scorul în favoarea  "cormoranilor". 1-2 încă de la pauză, iar calificarea în "optimi" era jucată.

În partea a doua, Gerrard a făcut 3-1 pentru Liverpool, dar oricum nu mai conta. Spre final, fanii lui Liverpool au început să cânte celebrul "You'll never walk alone", primit cu aplauze de tribune, la fel ca şi prestaţia Unirii.

Într-un alt meci disputat aseară în Europa League, echipa lui Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a terminat la egalitate, scor 1-1, pe teren propriu, cu Fulham, şi a părăsit competiţia, în tur englezii impunându-se cu 2-1.

ECHIPELE:
● Unirea: Arlauskis - Maftei, Galamaz ('27 Mehmedovici), Fernandes, Bordeanu - Pădureţu, S. Paraschiv ('56 Ricardo), I. Apostol - Onofraş ('61 Semedo), S. Frunză - Bilaşco. Antrenor: Ronny Levy

● Liverpool: Reina - Carragher ('61 Kelly), Agger, Skrtel ('66 Kyrgiakos), Insua - Lucas - Babel, Gerrard, Mascherano, Benayoun ('77 F. Aurelio) - Ngog. Antrenor: Rafel Benitez

● Au marcat: B. Fernandes ('19) / Mascherano ('30), Babel ('41), Gerrard ('57)
● Stadion: Steaua
● Spectatori: 25.000