La capatul unui meci slab, Romania a invins aseara, la Tirana, pe Albania, cu 2-0, goluri Dica (â65) si Mutu (â75, din penalty). Victoria a fost decisa de greselile din aparare ale albanezilor, care au cazut fizic.
Albania - RomAnia 0-2 / Cadou de la Kastrati
Corespondenta din Tirana
Romania a obtinut aseara,la Tirana, prima victorie din campania de calificare la EURO-2008, 2-0 in fata reprezentativei Albaniei.
Rezultatul din meciul cu Bulgaria s-a resimtit serios in jocul tricolorilor. In plus, romanii au fost intampinati de atmosfera ostila facuta de cei 15.000 de suporteri albanezi, care au aprins torte si l-au injurat in numeroase randuri, in limba italiana, pe Mutu. Lipsiti de luciditate, elevii lui Victor Piturca au construit greu, poate si din cauza agresivitatii uneori excesive a adversarilor. Mai mult, gazdele puteau da lovitura in minutul 32, cand balonul deviat cu capul de Ghionea a trecut putin pe langa poarta lui Lobont.
|
MULTUMIT
"Dupa cum am jucat, cred ca meritam mai mult. Sper ca am invatat din greselile pe care le-am facut in meciul cu Bulgaria. N-a fost usor, sunt bucuros ca am castigat aici. Jocul merge, trebuie sa continuam tot asa" Adrian Mutu, jucator Romania |
AU JUCAT BILIARD LA UN CAZINOU
|
Tricolorii au facut ieri-dimineata o plimbare prin centrul Tiranei. Singurul care a lipsit a fost selectionerul Victor Piturca. Acesta a preferat sa ramana in camera de hotel, unde a urmarit inregistrarea partidei Belarus - Albania, desfasurata sambata si incheiata la egalitate, 2-2.
Pentru a se destinde, jucatorii
s-au oprit la un cazinou, unde au jucat biliard. Fotbalistii au fost rezervati, singurul care a spart tacerea fiind Ganea, care a facut glume pe seama colegilor sai
si a jurnalistilor.
|