Unul dintre cei mai titrati handbalisti romani, Alexandru Dedu, actualmente jucator la FC Porto, va reveni in Romania.
CATALIN FAINISI
Contractul sau cu gruparea lusitana este scadent in aceasta vara. Romanul, in varsta de 32 de ani, este unul dintre cei mai buni jucatori din istoria handbalului portughez. El a venit la FC Porto in debutul sezonului 2000/2001.
Palmares impresionant
Inainte sa ajunga la FC Porto, cu care a castigat 3 titluri de campioana, doua Supercupe si o Cupa a Portugaliei, Dedu a jucat pentru Steaua Bucuresti, dupa care, in 1995, s-a transferat FC Barcelona. Aici a avut cele mai mari succese din cariera: 4 titluri ale Spaniei, 3 Cupe ale Campionilor Europeni si doua Supercupe ale Europei. Ca âtricolor", cea mai mare performanta a lui Dedu o reprezinta ocuparea locului 3 la Campionatele Mondiale din Suedia, din 1990.