Jurnalul.ro Sport Diavoli norocoşi

Diavoli norocoşi

de Vlad Ionescu    |    21 Feb 2008   •   00:00

Deţinătoarea trofeului a smuls un rezultat de egalitate, scor 0-0, pe terenul lui Arsenal şi are prima şansă de calificare în sferturile de finală.

LIGA CAMPIONILOR - AC Milan a scăpat uşor

Londonezii au dorit să-i ofere antrenorului Arsene Wenger o victorie la meciul cu  numărul 100 al acestuia în Liga Campionilor, însă s-au lovit de o defensivă milaneză care nu şi-a pierdut cumpătul în momentele dificile. De partea cealaltă, “diavolii‘‘ lui Ancelotti au început cu Inzaghi şi Gilardino pe bancă, preferând să-l titularizeze în atac pe noul puşti teribil al Braziliei, Pato, care la 18 ani şi-a făcut debutul în Ligă, fără a-şi trece însă în cont prea multe reuşite.

Deşi n-a putut conta pe accidentaţii Van Persie, Diaby, Denilson şi Rosicky, Arsenal a avut posesia, dar ocaziile cu adevărat clare au lipsit în prima repriză. Abia după pauză ritmul s-a înteţit, “tunarii‘‘ trecând în câteva rânduri pe lângă gol, însă Eboue, Eduardo, Fabregas şi Walcott fie nu au nimerit ţinta, fie nu l-au putut învinge pe portarul Kalac. Arsenal putea obţine victoria în ultimele secunde, însă lovitura de cap a lui Adebayor a nimerit bara.