Jurnalul.ro Sport eXtrasport Fotografiile lui Lionel Messi cu Cupa Mondială - cele mai tari postări de pe Instagram

de Redacția Jurnalul    |    21 Dec 2022   •   09:45

O galerie foto realizată de fotbalistul argentinian Lionel Messi a devenit cea mai apreciată postare Instagram din toate timpurile.

Imaginile, care îl arată pe Messi și pe alți jucători argentinieni sărbătorind victoria de la Cupa Mondială din 2022, au adunat peste 67 de milioane de like-uri pe platforma de socializare la câteva ore de la postare, scrie CNN.

Argentina a câștigat Cupa Mondială după ce a învins Franța în Qatar. A fost o încununare pentru căpitanul echipei, Messi, care a declarat că acesta va fi ultimul meci de Cupa Mondială din cariera sa.

El a marcat două goluri în finală și a fost premiat cu Balonul de Aur drept cel mai bun jucător al turneului.

Înainte de postarea lui Messi, cea mai apreciată fotografie de pe Instagram a fost a unui ou obișnuit. Postată în 2019, aceasta avea peste 57 de milioane de aprecieri și depășise recordul anterior deținut de vedeta de reality-show Kylie Jenner.

Marți, echipa Argentinei, câștigătoare a Cupei Mondiale, a ajuns acasă într-un Buenos Aires plin de bucurie, iar milioane de oameni au ieșit pe străzi pentru a sărbători întoarcerea campionilor lor. Messi a coborât primul din avion, ținând în mână trofeul de aur, urmat de echipă.

Triumful de la Doha a fost a treia victorie a Argentinei la Cupa Mondială și prima din 1986.