Jurnalul.ro Ştiri Externe Printre atleţii care au participat la maratonul de la Boston au fost şi doi sportivi români

16 Apr 2013   •   08:36

Doi atleţi români, Nuţa Olaru şi Andrei Flueraşu, au încheiat cu bine maratonul de la Boston, luni, şi nu au fost răniţi în exploziile care au provocat moartea a trei persoane şi rănirea a peste 140.

Nuţa Olaru (42 ani), care are şi cetăţenie americană, s-a clasat pe locul 23 la feminin, cu timpul de 2 ore 42 minute 57 secunde, în timp ce Andrei Flueraşu a ocupat locul 5.136 la masculin, cu timpul de 3 ore 20 minute şi 38 secunde, potrivit site-ului oficial al competiţiei, citat de AGERPRES.

Proba feminină a fost câştigată de sportiva kenyană Rita Jeptoo, în 2 h 26 min 25 sec, care le-a devansat în clasamentul final pe etiopianca Meseret Hailu, 2 h 26 min 58 sec, şi o lată kenyană, Sharon Cherop, 2 h 27 min 01 sec.

La masculin s-a impus etiopianul Lelisa Desisa, în 2 h 10 min 22 sec, urmat de kenyanul Micah Kogo, 2 h 10 min 27 sec, şi de etiopianul Gebregziabher Gebremariam, în 2 h 10 min 28 sec.

Două bombe au explodat luni pe străzile aglomerate de lângă linia de sosire a maratonului de la Boston (Massachusetts, nord-estul SUA), omorând trei persoane şi rănind alte peste 140, a anunţat şeful poliţiei oraşului Ed Davis.

Un oficial de la Casa Albă a declarat că atacul este tratat ca un act de terorism.