Jurnalul.ro Sport eXtrasport România, primul loc în clasamentul pe medalii, la Campionatele Balcanice de atletism Under-20

11 Feb 2018   •   10:30

România a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 7 de aur, 3 de argint şi 2 de bronz, sâmbătă, la Campionatele Balcanice de atletism Under-20 de la Sofia.

România a ocupat primul loc atât în clasamentul la masculin (3-1-1), cât şi la feminin (4-2-1).

În clasamentul general pe medalii, Croaţia s-a aflat pe locul al doilea (3-5-4), iar Bulgaria (3-4-4) a terminat pe trei etc.

La masculin, tricolorii au reuşit ''dubla'' la 60 m garduri, unde Alex Ionuţ Iconaru a cucerit aurul (7 sec 77/100), cu un nou record al competiţiei, iar Alin Ionuţ Anton a obţinut argintul (7 sec 78/100).

Adrian Garcea a ieşit învingător la 1.500 m (3:51.36), iar Răzvan Cristian Grecu s-a impus la triplusalt, cu 15,93 m, nou record al Campionatelor Balcanice Under-20.

Cristian Gabriel Voicu a câştigat medalia de bronz la 800 m (1:52.42).

La feminin, au stabilit noi recorduri ale competiţiei Marina Andreea Baboi, la 60 m (7 sec 45/100), şi Andrea Miklos, la 400 m (54 sec 51/100).

Alte medalii de aur au fost obţinute de ştafeta 4x400 m (Adina Cârciogel, Iulia Banaga, Maria Scrob şi Diana Elena Bogoş - 3:48.43) şi Diana Elena Bogoş, la 800 m (2:14.35).

Medalii de argint au cucerit Adina Ionela Amzucu, la săritura în înălţime (1,76 m), şi Diana Ioana Ţigănaşu, la aruncarea greutăţii (14,62 m), în timp ce Georgiana Aniţei şi-a adjudecat bronzul la triplusalt (12,95 m).