Jurnalul.ro Sport FC Vaslui - Poli Timisoara 1-0 / Resuscitare marca Viorel Hizo

FC Vaslui - Poli Timisoara 1-0 / Resuscitare marca Viorel Hizo

de Marius Mihalcea    |    26 Noi 2006   •   00:00
FC Vaslui  -  Poli Timisoara 1-0 / Resuscitare marca Viorel Hizo

Viorel Hizo a preluat conducerea tehnica a Vasluiului in etapa a 10-a, cu el pe banca gruparea moldoveana adunand nu mai putin de 19 puncte. Echipa lui Porumboiu a bifat ieri a cincea victorie consecutiva. Dupa ce au transat in favoarea lor disputa cu rivala de moarte, UTA, si s-au apropiat de locurile fruntase ale clasamentului, care permit prezenta in editia viitoare a Cupei UEFA, jucatorii lui Poli au poposit la Vaslui foarte increzatori in sansele lor. Au dat insa peste o echipa extrem de bine legata, care, de la sosirea lui Viorel Hizo pe banca tehnica, este foarte greu de ingenuncheat. Consecinta? Trupa lui Artimon a plecat in Banat cu coada-ntre picioare, iar vasluienii au urcat, cel putin pana azi, in prima jumatate a ierarhiei Ligii 1.

DESFASURARE. Cele doua echipe s-au temut una de cealalta, fapt pentru care, in prima repriza, acestea au prestat un joc anost, la trecerea timpului. In aceste conditii, ocaziile de poarta cu adevarat periculoase au lipsit cu desavarsire in actul intai. Golul lui Neagu, din minutul 48, sut senzational din voleu dupa o minge respinsa in prima faza de apararea timisoreana, a animat meciul. Poli a ripostat rapid, prin Plesan, insa ex-dinamovistul, afalt la doar 6 metri de poarta lui Haisan, s-a pripit si a reluat slab. In minutul 55, a venit randul lui Bucur sa dea cu piciorul golului egalizator, mingea expediata cu capul de atacantul "alb-violetilor", de la 7 metri, fiind respinsa excelent de Haisan.

TENTATIVA. In dorinta de a reechilibra balanta, Poli a lasat garda jos, iar asta era sa-i coste: Bukvic a ramas singur cu portarul Popa, insa nu a sutat la momentul potrivit si a fost deposedat. Ultima mare ocazie a banatenilor s-a consumat in minutul 76, cand Canu a luftat din trei metri, mingea ocolind apoi buturile moldovenilor. Peste noua minute, Canu a vazut al doilea cartonas galben si a plecat la cabine, iar FC Vaslui a revenit in joc, numai ca V. Frunza si Ivan nu au reusit sa finalizeze. "Sunt bucuros pentru ca am reusit in acest meci sa confirmam tot ceea ce facusem pana acum. Ii felicit pe jucatori, care au dat totul, au evoluat cu maximum de concentrare si determinare", a spus Viorel Hizo la finalul partidei.

PROBLEME. Altfel, avionul care a transportat delegatia timisoreana in Moldova nu a putut sa aterizeze vineri dupa-amiaza la Bacau din cauza cetii dense. Aeronava a facut acest lucru la Iasi, unde fotbalistii au si innoptat, spre Vaslui plecand, la bordul unui autocar, sambata, la ora 9:00.

"De opt ani nu m-am mai imbatat, dar acum o voi face sigur. Daca mai spunem ca Vasluiul a fost ajutat de arbitri, cadem in derizoriu. Iancu poate sa spuna orice. Important e ca am castigat si am demonstrat ca echipa e pe un trend mai mult decat ascendent. Avem o echipa de valoare, iar meciurile le-am castigat numai pe teren. In plus, FC Vaslui e singura echipa care foloseste doi jucatori sub 19 ani, Buhaescu si Neagu, autorul acestui superb gol care ne-a adus victoria".
Adrian Porumboiu
finantator FC Vaslui

GLORIA - URZICENI / Fotbal urat, scor logic
Bistrita a gazduit vineri unul dintre cele mai urate meciuri din Liga 1. "E foarte greu cu jucatori care nu-s obisnuiti cu performanta. Am inceput jocul timorati. Parca am intalnit Barcelona sau Real Madrid", a declarat antrenorul gazdelor, Nelutu Sabau. In replica, tehnicianul Unirii, Dan Petrescu, a spus: "Ma bucur ca am luat un punct si, cu putina atentie, cred ca puteam lua trei".

POLI IASI - OTELUL / Trupa lui Popa bate pasul pe loc
Moldovenii isi continua forma slaba. "Ma asteptam sa fie un joc greu. In prima repriza, Galatiul nu a contat deloc, iar in cea de-a doua am luat gol la singura lor actiune de poarta. Jucatorii mei si-au dovedit posibilitatile in acest meci. Ce poti face cand nu ai jucatori? Pot sa stau si in cap, ca tot degeaba", a spus tehnicianul lui Poli, Ionut Popa. "La 1-0, daca Stan si Jula reuseau sa inscrie, se incheia meciul", a replicat antrenorul Farului, Petre Grigoras.

ARGES - PANDURII / Final de sezon tern pentru Dorinel Gorjenii au reusit sa-si continue parcursul meritoriu in Liga 1, remizand fara prea mari probleme la Pitesti, in fata unei echipe locale din randurile careia cel mai mult s-a agitat antrenorul Dorinel Munteanu. La meci a fost prezent si presedintele LPF, Dumitru Dragomir, care a venit sa vada un meci la Pitesti dupa sase ani.

ETAPA 17
GLORIA - URZICENI: 0-0 Spectatori: 300. Unul dintre cele mai urate meciuri din aceasta editie a Ligii 1. POLI IASI - OTELUL: 1-1 Au marcat: Cernoch (’89) /E. Jula (’67). Spectatori: 9.000.
VASLUI - TIMISOARA: 1-0 A marcat: Neagu (’48). Spectatori: 7.000. Adrian Porumboiu a castigat duelul cu rivalul Marian Iancu. ARGES - PANDURII: 0-0 Spectatori: 1.000. Gazdele nu si-au creat nici o ocazie clara de gol.
FARUL - CFR CLUJ: 0-2 Au marcat: Coroian (’62), Schiopu (’76). Spectatori: 4.000